Lornetka – jak jest zbudowana?

Lornetka to przenośny przyrząd optyczny służący do obserwacji i celowania. Składa się z pary soczewek powiększających i pryzmatów w obudowie.

Pryzmaty utrzymywana są w miejscu przez dwa ramiona (lub trzony). Dwa obrazy są nałożone na siebie, a wzrok obserwatora łączy dwa oddzielne obrazy w jedną zintegrowaną całość. 

Użytkowanie lornetki

 

Lornetka to przyrząd powszechnie stosowany do celów rozrywkowych, takich jak obserwacja ptaków lub obserwacja gwiazd; do użytku prywatnego; oraz do wydarzeń publicznych, takich jak imprezy sportowe, koncerty lub przedstawienia.

Budowa lornetki

Lornetka to urządzenie z dwoma obiektywami i pryzmatem lub lustrami, które służą do oglądania obiektów w pewnej odległości. Lornetka daje szerokie pole widzenia, co oznacza, że oczy muszą się mniej ruszać, aby zobaczyć tę samą scenę.

Lornetka składa się z trzech części:

 

  • Obiektyw (ten duży) zbiera światło z obiektu i skupia je na twojej siatkówce. Im więcej światła zbiera obiektyw, tym jaśniejszy będzie obraz,

 

  • Soczewka okularowa (mała) powiększa obraz utworzony przez soczewkę obiektywną, dzięki czemu można go wyraźnie zobaczyć,

 

  • Pryzmaty lub lustra wewnątrz lornetki sprawiają, że obie soczewki są skupione na tym samym punkcie w przestrzeni, więc nie zakłócają się wzajemnie. Umożliwiają jednoczesne widzenie przez obie soczewki, co czyni je łatwiejszymi w użyciu niż monokulary.

 

Powiększenie lornetki zależy od tego, jak długa jest jej soczewka okularowa w porównaniu z obiektywem.