Wraz ze zbliżającym się ociepleniem, coraz większa liczba osób uprawiających przydomowe ogrody, rośliny doniczkowe na balkonach czy większe warzywniaki i działki, zaczyna rozglądać się za popularnymi środkami ochrony i wsparcia dla wzrostu roślin. W Polsce od wielu już lat, zarówno specyficzny klimat, rozwój grzybów, pasożytów roślinnych, jak i choroby roślin sprawiają, że nie sposób jest już praktycznie prowadzić upraw bez zabezpieczania przed nimi swoich terenów. Zanim jednak zaopatrzymy się w profesjonalne środki ochrony roślin, należy wiedzieć, że praktycznie każdy typ rośliny ozdobnej (kwiaty) czy jadalnej (warzywa, owoce), wymaga zastosowania odmiennych preparatów, ściśle dostosowanych do danej uprawy.
Podstawowy podział, jeśli chodzi o środki ochrony roślin to podział na te preparaty, który mają działanie grzybobójcze lub owadobójcze oraz środki wspierające wzrost roślin. Tych pierwszych używamy wówczas, gdy nasze warzywa, drzewka owocowe, trawa, teren skalniaka czy krzewy zostają zaatakowane przez widoczne gołym okiem naleciałości grzybiczne. Większość ogrodników wie, w jakim sezonie pojawia się grzyb i wcześniej, na około dwa czy trzy miesiące pryska te powierzchnie tak, by uprzedzić potencjalne czynniki grzybiczne i nie dopuścić do rozwinięcia się choroby.
Z kolei środki ochrony roślin wspierając ich wzrost dzielimy dodatkowo na te, które stosuje się do ukorzeniania roślin (np. przy świeżo przesadzanych drzewkach czy krzewach albo sianiu roślin z małych, słabych sadzonek), oraz środki poprawiające nawodnienie i żyzność gleby pod roślinami. W zależności od rodzaju środka, można je rozcieńczać i dozować na lub pod rośliny w płynie (są do tego specjalne urządzenia i opryskiwacze), albo mieszać środek, jeśli nie jest on w stanie ciekłym, a płynnym, z ziemią i podsypywać pod określone rośliny. Warto pamiętać o tym, żeby za każdym razem, stosując nowy środek do ochrony roślin, czytać instrukcję jego użycia, stosowania i dawkowania, zawsze znajdującą się na opakowaniu. https://www.garten-haus.pl/