Czym jest obróbka CNC?

Obróbka CNC to przemysłowy proces produkcyjny, który wykorzystuje sterowaną komputerowo obrabiarkę do wytwarzania części, zwykle o trójwymiarowym kształcie. Obróbka CNC odnosi się do użycia maszyn sterowanych numerycznie (CNC), które są wyspecjalizowanymi maszynami, które wykorzystują komputery do uzyskiwania dokładnych i powtarzalnych wyników.

CNC to metoda wytwarzania, w której część jest utrzymywana na stanowisku roboczym przez uchwyt lub głowicę narzędziową z trzema osiami ruchu. Istnieją różne rodzaje metod obróbki CNC:

  • Wspomagany 3D-CAD
  • SKAM (sekwencyjna analiza kinematyczna i ruch)
  • CAM (Produkcja wspomagana komputerowo)

Dzięki maszynie CNC koszty produkcji znacznie spadają, a produkcja rośnie. Pomaga to firmom zachować konkurencyjność w swojej branży. Zoptymalizowana produkcja dzięki obróbce CNC zwiększa wydajność produkcyjną i jakość produktu końcowego.

W ostatnich dziesięcioleciach zastosowanie obróbki CNC wzrosło. Dzieje się tak, ponieważ obróbka CNC śląsk może wytwarzać bardzo złożone części i jest stosunkowo niedroga w porównaniu z innymi procesami produkcyjnymi, takimi jak cięcie laserowe i drukowanie 3D. Ponadto, obróbka CNC jest wysoce powtarzalna, a części produkowane za pomocą tej technologii mogą być używane do budowy większych konstrukcji.